Департамент освіти і науки
Київської обласної державної адміністрації

Державний навчальний заклад "Білоцерківське
професійно-технічне
училище
ім. П.Р.Поповича"
20.09.2018

Токар

Токарна справа - це справжнє ремесло і навіть мистецтво.
Історія професії
Історія виникнення професії поринає в ті далекі часи, коли людина намагалась обробити каміння, роблячи в ньому отвори та заглиблення за допомогою підручних засобів. Протягом багатьох століть токар виточував деталі, тримаючи ріжучий інструмент у руках. Потім з’явились перші примітивні механізми, що полегшили ручну працю. Та справжній переворот в токарній справі  на початку XVIII століття зробив токарний художник, особистий майстер російського царя Петра І, який винайшов і вперше застосував пристрій, що дозволив значно підвищити точність і якість обробки деталей.
Сучасні токарні верстати відзначаються великою потужністю, надійністю в роботі, дозволяють досягти великої точності обробки та високої продуктивності, а токарна справа розвивається у тісному зв'язку з технічним прогресом і науковими відкриттями.
Характер роботи
Токар - це фахівець, який обробляє обертові заготовки для виготовлення тієї чи іншої деталі з металу. Обробляє на токарному верстаті деталі, нарізає на них різьбу, свердлить тощо. Токар може працювати на різних верстатах. За назвами верстатів визначаються і токарні спеціальності: карусельник, револьверник, розточник, напівавтоматник. Кваліфікованих спеціалістів, які опанували всі види токарних робіт, називають токарями – універсалами. Токар повинен розбиратися у кресленнях, технічних картах, знати будову, способи перевірки верстатів на точність тощо. Значну частину робочого часу токаря займають контрольно - вимірювальні операції.
Умови праці
Він повинен знати: конструкцію і правила перевірки на точність токарних верстатів різних конструкцій; способи установки, кріплення, вивіряння деталей і методи визначення технологічної послідовності їхньої обробки; влаштування та правила теплообробки, заточування і доведення всіх видів різального інструменту; способи досягнення встановленої точності та чистоти обробки; правила визначення режимів різання за довідниками і паспортом верстата. Токар повинен уміти виконувати роботи за кресленнями, визначати режими різання, вибирати оптимальний порядок обробки деталей, робити розрахунки, пов’язані з виконанням особливо складних токарних робіт.
Ринок праці
Професія токаря має високий рівень попиту на ринку праці. У міру зростання стажу роботи та рівня професіоналізму токар може підвищити свій розряд від 2-го до 6-го. Кваліфікований токар може працювати на заводах,  підприємствах з виготовлення металоконструкцій і сільськогосподарської техніки, деталей, верстатобудівних організаціях, у галузях автомобілебудування, суднобудування, на фірмах, що займаються будівельним дизайном та в ремонтних майстернях.
Медичні обмеження
– порушення координації рухів;
– виражені порушення зору;
– деформація пальців рук;
– варикозне розширення вен;
– гіпертонічна хвороба;
– бронхіальна астма;
– хронічні екземи та алергічні захворювання
Вимоги до індивідуально-психологічних особливостей
– Добре розвинене просторове уявлення;
– точність і узгодженість рухів;
– творче технічне мислення;
– стійка увага;
– добре розвинений окомір.
Перспективи
Сьогодні професія токаря - одна з провідних на підприємствах машинобудівної та металообробної промисловості.
Праця токаря використовується практично в усіх галузях промисловості, сільського господарства, на транспорті, у сфері обслуговування і має велике економічне значення як наскрізна висококваліфікована робітнича професія.
Професія токаря затребувана, попит на фахівців зростає.
Споріднені професії:
- заточувальник;
- слюсар-інструментальник;
- верстатник широкого профілю;
- фрезерувальник.

ДСПТО 8211.D0.28.52-2014
Відео

Новини

23.02.2022

Продуктивний педагог – продуктивний урок детальніше »

22.02.2022

Зварник – маг вогню і металу детальніше »

21.02.2022

Токарна справа – це справжнє ремесло і навіть мистецтво детальніше »

16.02.2022

Хочеш бути класним токарем – приходь до нас! детальніше »

14.02.2022

Безпека в інтернеті детальніше »Корисні посилання

 
 
 
 
 

Контактна інформація

09109
вул. Карбишева 9А,  
м.Біла Церква, 
Київська обл. 

Телефон: (04563) 6-24-88
Факс: (04563) 6-24-74
E-mail: 5ptu@ukr.net


ВГОРУ