Департамент освіти і науки
Київської обласної державної адміністрації

Державний навчальний заклад "Білоцерківське
професійно-технічне
училище
ім. П.Р.Поповича"
26.06.2019

В узорах на полотні закодована Вічність

Від бабусі - до онуки. Шлях у понад століття

Чим вимірюється цінність людського життя? Прожитими роками, вирощеними садами і квітниками, доброю пам’яттю, яку людина залишає по собі. А ще речами, які часто живуть набагато довше, ніж їхні творці.

Працюючи над проектом «Доля мого народу на полотні», ми дізналися, що у нашої колеги, викладачки інформатики, яка зараз вже перебуває на пенсії, Лариси Броніславівни Зіолковської, зберігається старовинна вишита сорочка, яка належала ще її бабусі. Лариса Броніславівна люб’язно погодилася на те, щоб дорога для неї річ була використана в проекті і разом з тим, оприлюднена історія її родини, яка є частиною історії нашої України, зокрема Київщини.

Мистецтво вишивання має багатовікову історію. З покоління в покоління майстрині відпрацьовували й поліпшували узори й кольорову гаму, створювали зразки вишивки з характерними національними рисами.
Зі слів Лариси Броніславівни, цю сорочку пошила і оздобила вишивкою Ганна Мефодіївна Гайдай (1895 - 1979) на початку ХХ століття, близько 1911 року.

Сорочка посідала дуже важливе місце у традиційному українському одязі. Вона належить до найдавнішого виду одягу наших пращурів. Матеріалом для виготовлення сорочок в українців здавна слугувало конопляне та лляне полотно. З появою на початку ХХ століття крамної (фабричної) бавовняної білої матерії, тоншої, ніж полотно домашнього виробу, її стали використовувати люди більшого достатку, які могли собі дозволити придбати дорогий крам.

Нинішня власниця сорочки зберігає цю пам’ятку про бабусю і маму, із вдячністю і теплотою згадуючи про рідних людей, які ніколи не забували свого роду, виховували дітей та онуків, навіть у найважчі часи, у повазі до національних символів, рідної мови, до праці.
Останнім часом усе частіше можна побачити людей в українських сорочках – їх одягають у дні релігійних і національних свят, на наукові конференції та громадські зібрання. Певне, сучасні українці інтуїтивно відчувають, що їм бракує таємних символів, які гармонізують життя.

Змінюються часи. Змінюються покоління, їхні уподобання та погляди. Змінюються одяг і прикраси. Але залишаються віковічні традиції, які єднають нас із нашими пращурами. Серед них і традиції, пов’язані з вишивкою. Ці традиції є історією нашої країни, історією окремої родини, історією кожної людини. Українська вишивка - культурне надбання нашого народу. Вона зачаровує глибинністтю, різнобарвністю, вишуканістю, дивовижною красою. За вишиванками українців пізнають у всьому світі.
Тож збережімо цей скарб, щоб передати його наступним поколінням! 

Новини

16.12.2019

Всеукраїнський тиждень права детальніше »

16.12.2019

Тренінги з професійної орієнтації детальніше »

12.12.2019

Твори добро детальніше »

09.12.2019

До Дня Збройних сил України детальніше »

05.12.2019

Розірви коло насильства! детальніше »Корисні посилання

 
 
 
 

Контактна інформація

09109
вул. Карбишева 9А,  
м.Біла Церква, 
Київська обл. 

Телефон: (04563) 6-24-88
Факс: (04563) 6-24-74
E-mail: 5ptu@ukr.net


ВГОРУ