Департамент освіти і науки Київської обласної державної адміністрації
Заклад професійної (професійно-технічної) освіти

"Білоцерківський професійний коледж"

ЗБЕРІГАЄМО СПОКІЙ.
ВІРИМО В ЗСУ.
РАЗОМ ДО ПЕРЕМОГИ!

Наші професії

Рихтувальник кузовів

Кузов є об'єктом основного навантаження, яке несе автомобіль при експлуатації. Кузов автомобіля піддається постійному впливу навколишнього середовища, тобто опадам, солі, бітуму з доріг. Він  отримує ушкодження в результаті ДТП або від ударів іншого характеру. Складові кузова автомобіля найчастіше зазнають автотюнінгу.

Історія  професії

Із зміною парку автомобілів, в яких застосовуються нові матеріали, змінився і характер діяльності рихтувальника. Від простого зняття деталей кузова та їх ремонту він переходить до оволодіння новими прийомами роботи з цілісно зварними кузовами. Поява нових матеріалів призвела до необхідності розширення знань та навичок рихтувальників. Рихтування необхідне майже у всіх галузях господарчого комплексу, де використовуються автомобілі, воно і надалі буде розвиватися і вдосконалюватися.

Характер роботи

Рихтувальник має знати:

  • технологію і методи редагування облицьовувальних деталей і вузлів кузовів автомобілів і автобусів;
  • способи виявлення та виправлення дефектів;
  • будову інструменту для правки, нагрівальних приладів, газових пальників і правила їх регулювання в процесі роботи;
  • способи оплавлення та лудіння деталей і вузлів кузовів;
  • марки, властивості рихтувальних паст, припоїв, пластмас;
  • способи відновлювального ремонту.

Умови праці

Рихтувальник кузовів  виконує слюсарну обробку і пригонку деталей автомобіля, складає і регулює вузли і механізми, з’єднує деталі і вузли паянням та клепанням, рихтує вм’ятини кузовів автомобілів, готує їх до пофарбування. В ході ремонту необхідно прихвачувати деталі, вироби і конструкції у всіх просторових положеннях зварного шва, виконувати ручне дугове зварювання простих деталей в нижньому і вертикальному положенні зварного шва, наплавляти прості, невідповідальні деталі. Перед виконанням робіт необхідно готувати вироби і вузли під зварювання і зачищати шви після зварювання, забезпечувати захист шва при зварюванні в захисному газі, Нагрівати вироби і деталі перед зварюванням.

Ринок праці

У сучасних умовах потреба у робітниках цієї професії постійна і має тенденцію до зростання. У переважній більшості регіонів України рихтувальники кузовів без особливих ускладнень знаходять роботу в будівельних організаціях, на фабриках, заводах, в авторемонтних майстернях та станціях технічного обслуговування тощо. Таким чином, професія рихтувальника має сталий попит на ринку праці.

Медичні обмеження

Робота не рекомендується людям, які страждають захворюваннями серцево-судинної системи, органів дихання, нирок і сечовивідних шляхів, опорно-рухового апарату (що ускладнюють пересування), нервової системи, які мають знижені показники зору і слуху, алергію.

Вимоги до індивідуально–психологічних особливостей

Для людини, яка обирає професію рихтувальника кузовів, важлива фізична витривалість і сила, хороший зір і окомір (лінійний і об‘ємний), точність рухів рук і пальців, рухливість, координованість і точність рук, технічний інтелект, спостережливість, терпіння, дисциплінованість і відповідальність.

Перспективи

Висококваліфікований спеціаліст має шанс відкрити власну справу, працювати на станціях технічного обслуговування, може працювати на підприємствах, де є парк транспортних засобів.

Споріднені професії

  • автомаляр;
  • автослюсар;
  • механік автоколони;
  • оператор передпродажної підготовки автомобілів;
  • консультант - приймальник автомобілів на СТО;
  • менеджер з продажу автозапчастин;
  • інженер з технічного супроводу та гарантії.

ДСПТО 7213.GO.50.20-2014