Наші професії
Водій автотранспортних засобів категорії "С"
Водій автотранспортних засобів – фахівець, який професійно управляє легковими і вантажними автомобілями всіх типів і марок, а також машинами спеціального призначення.
З історії автомобілів
Дату 29 січня 1886 року офіційно вважають днем народження автомобіля — “не розкоші, а засобу пересування”,— якому судилося відіграти таку чудову роль в історії людства. Його творцем став Карл Бенц, людина, котрій автомобіль багато чим завдячує, у тому числі й фактом свого народження. Перші автомобілі були звичайними каретами і колясками, тільки без віжок і з бензиновим двигуном, який заміняв коней. У конструкції автомобіля і до цього дня збереглося багато чого від коляски, звичайно в дуже зміненому вигляді: колеса, осі, ресори, рама, кузов, гальма та інші вузли. У сучасному світі автомобіль – не тільки найпопулярніший засіб пересування, але й індивідуальний транспортний засіб, який дозволяє його власникові бути достатньо мобільним для досягнення як особистих, так і професійних цілей.
Характер роботи
Професія водія автотранспортних засобів – наймасовіша, щорічно тисячі молодих людей поповнюють ряди професіоналів. Автомобільний транспорт займає провідне місце, він використовується для перевезення людей і доставки вантажів, використовується і великими підприємствами, і приватними підприємцями. У загальному потоці машин можна бачити безліч вантажних автомобілів різного призначення. Водій автотранспортного засобу повинен знати призначення, розташування, принцип дії механізмів і приладів легкового і вантажного автомобіля. Крім того, він повинен дотримуватися правил техніки безпеки при перевірці технічного стану автомобіля в обігу з експлуатаційними матеріалами: паливом, електролітом, маслами, охолоджувальними рідинами.
Умови праці водія мають ряд специфічних труднощів
- По-перше, особливістю, і не дуже приємною в цій професії є те, що при всій зовнішній динаміці і свободі пересування у водія сидяча робота. Це джерело великої напруги.
- По-друге, у професійній діяльності водіїв існує ймовірність екстремальних умов праці, коли виникає стресова аварійна, катастрофічна ситуація на дорозі.
- По-третє, бувають погані погодні умови – снігопад, ожеледь, туман, які вимагають особливої уваги.
- По-четверте, однією з неприємних сторін професії є необхідність ремонту машини в дорозі.
- По-п'яте, перебуваючи у відрядженні, водій може опинитися далеко від населеного пункту, тому іноді йому доводиться ночувати в кабіні машини в будь-яку погоду.
Ринок праці
Водій – одна з найбільш потрібних професій на ринку праці. Вона дуже потрібна для нашого суспільства. Можна влаштуватися водієм вантажівки, швидкої, пожежної машини, в службу таксі, різні служби доставки та на інші підприємства, де є автомобілі.
Маючи відповідну категорію, можна влаштуватися водієм автобуса.
Роботи для водіїв не зменшується. Люди цієї професії користуються все більшим авторитетом і попитом, як в державних структурах, так і в приватному секторі.
Медичні обмеження
Для водія автотранспортних засобів немає вікових обмежень, головне – відповідний стан здоров‘я. Складні умови діяльності водія автотранспортних засобів ставлять високі вимоги до стану його здоров‘я. Робота протипоказана людям, які мають:
- нервово-психічні захворювання;
- захворювання хребта;
- виразкові хвороби;
- дальтонізм;
- епілепсію;
- монокулярний зір;
- порушення вестибулярного апарату.
Вимоги до індивідуально–психологічних особливостей
У роботі водія величезне значення має вміння ефективно діяти у напружених критичних ситуаціях, які нерідко складаються на дорогах. Високій рівень емоційної стійкості дає йому змогу діяти швидко, точно і правильно. Щоб стати водієм - професіоналом, необхідно володіти наступними особистими якостями:
- спостережливістю;
- рішучістю;
- спритністю;
- врівноваженістю;
- розсудливістю;
- емоційною зрілістю;
- соціальною пристосованістю;
- великим обсягом уваги;
- гарною зоровою пам‘яттю;
- відповідною реакцією на можливі несподівані ситуації на дорозі.
Перспективи
Професія водія завжди затребувана. Отож після закінчення професійного навчального закладу завжди можна влаштуватися на роботу за спеціальністю, до того ж із порівняно високою заробітною платнею. У центрах зайнятості з працевлаштування кадрів, а також в газетах та на інтернет-сайтах, які займаються пошуком і наданням роботи, завжди можна знайти вакансію водія.
Споріднені професії
- автослюсар;
- кур’єр;
- експедитор; торговий представник;
- контролер перевезень;
- тракторист;
- комбайнер.